کیف پول الکترونیکی برنامه نرم افزاری است که داده ها را به صورت ایمن ذخیره می کند. به عبارتی دیگر نوعی کارت الکترونیکی است که برای معاملات آنلاین از طریق یک کامپیوتر یا یک گوشی هوشمند به کار می‌رود و کاربردی مشابه یک کارت اعتباری یا کارت نقدی دارد.

کیف پول الکترونیکی (E-Wallet) چیست؟

کیف پول الکترونیکی شامل دو بخش نرم‌افزار و اطلاعات است. مولفه نرم‌افزاری، اطلاعات شخصی را ذخیره می‌کند و امنیت و رمزنگاری داده‌ها را تامین می‌کند. مولفه اطلاعات، یک پایگاه ‌داده از جزییات ارایه‌شده توسط کاربر است که شامل نام، آدرس ارسال، روش پرداخت، مقدار پرداخت، جزییات کارت اعتباری یا بدهی و غیره است.

برای راه اندازی حساب کاربری کیف پول الکترونیکی، کاربر باید نرم افزار را بر روی دستگاه خود نصب کرده و اطلاعات مربوطه را وارد کند. پس از خرید آنلاین، کیف پول الکترونیکی به طور خودکار اطلاعات کاربر را در فرم پرداخت تکمیل می نماید. برای فعال کردن کیف پول الکترونیکی، کاربر باید رمز ورود خود را وارد کند. پس از پرداخت آنلاین، مشتری ملزم به پر کردن فرم سفارش در هر وب سایت نبوده زیرا اطلاعات در پایگاه داده ذخیره می شود و به طور خودکار به روز خواهد شد.

کیف پول های دیجیتال با ذخیره سازی ایمن و فشرده اطلاعات پرداختی مصرف کننده، نیاز به حمل کیف پول فیزیکی را تا حد زیادی از بین می برند. همچنین، کیف پول های دیجیتال یک مزیت بالقوه برای شرکت هایی هستند که داده های مصرف کننده را جمع آوری می کنند. هرچه شرکت ها از عادات خرید مشتریان خود بیشتر اطلاعات داشته باشند، به طور موثرتری می توانند برای آنها بازاریابی کنند. نکته منفی برای استفاده کنندگان از کیف پول های الکترونیکی از بین رفتن حریم خصوصیشان است.

کیف پول دیجیتال به بسیاری از کشورهای در حال توسعه اجازه مشارکت کامل در سیستم مالی جهانی می دهد. قابلیت پرداخت مبلغ برای خدمات ارایه ‌شده، دریافت پول یا پذیرش وجوه ارسالی از سوی دوستان و خانواده در کشورهای دیگر را برای کاربران فراهم می کند. کیف پول دیجیتال نیاز به حساب بانکی یا مراجعه به شعبه فیزیکی ندارد، سرویس دهی به افراد ساکن در مناطق فقیرنشین و روستایی را امکان پذیر کرده و از این رو دامنه مالی گسترده تری را فراهم می کند. قابلیت دیگر کیف پول الکترونیکی، استفاده رمزارزها از این فناوری برای حفظ تعادل و انجام معاملات دیجیتال است.

انواع کیف پول­ های الکترونیکی

  1. کیف پول دیجیتال

این نوع کیف پول الکترونیکی به صورت “استاندارد” در نظر گرفته می شود. کیف پول های دیجیتال بخشی از یک پلتفرم وب مرکزی است که توسط ارائه دهنده کیف پول اجرا می شود. در آنجا، کاربران می توانند با استفاده از ابزارهای پرداختی که در کیف پول الکترونیکی ذخیره شده است، موجودی پول الکترونیکی خود را شارژ و یا از آن برداشت کنند. علاوه بر این، آنها می توانند هزینه خریدهای الکترونیکی را با استفاده از پول الکترونیکی موجود یا با ابزار پرداخت ذخیره شده پرداخت کنند.

  1. کیف پول های رمزنگاری شده

این فرم خاص کیف پول الکترونیکی کلیدهای عمومی و خصوصی کاربر را ذخیره می کند. این کلیدها به عنوان گواهی مالکیت رمزارزهایی که در بلاکچین ذخیره می شوند، عمل می کنند. برای ایجاد امنیت بیشتر، کیف پول های سخت افزاری معرفی می شوند. آنها معمولاً روی کارت  USB بصورت آفلاین کار می کنند. همچنین کیف پول های رمزنگاری شده خاص قادر به پردازش پرداخت با رمزارزها هستند.

  1. کیف پول همراه

اصطلاح “کیف پول همراه” اغلب برای کاربردهای مختلف کیف پول استفاده می شود. راه حل های کیف پول همراه به عنوان یک ویژگی اساسی اطلاعات کارت اعتباری و بدهی را در خود نگه می دارند و می توانند برای پرداخت استفاده شوند. داده های کارت بر روی تراشه مخصوص دستگاه تلفن همراه موسوم به safe element ذخیره می شود. کاربران می توانند به راحتی با کیف پول همراه خود در محل های فروش، هزینه را پرداخت کنند. برای این منظور، POS با عنصر ایمن تلفن همراه از طریق فناوری ارتباط میدانی با بُرد کوتاه در ارتباط است.

  1. کیف پول مبتنی بر اینترنت اشیا

در میان تغییرات اخیر کیف پول های الکترونیکی، مواردی هستند که با فناوری اینترنت اشیا ارتباط برقرار می کنند. این کیف پول ها مطمئناً متفاوت هستند: برخی با پول الکترونیکی و برخی دیگر با ارزهای مجازی کار می کنند. بعضی از آنها در ساعت، مچ بند یا کاپشن نصب شده و برخی دیگر روی دستگاه های ثابت مانند یخچال هوشمند یا کامپیوتر ماشین هوشمند کار می کنند.