فناوری مالی (Fintech) برای توصیف فناوری جدیدی بکار می‌رود که به دنبال بهبود، استفاده و خودکارسازی خدمات مالی است. در واقع، استفاده از فینتک برای کمک به شرکت­ها­، صاحبان کسب و کار و مصرف کنندگان بوده تا با استفاده از نرم افزارها و الگوریتم­های تخصصی، عملیات مالی و فرآیندها را مدیریت کنند. واژه فینتک ترکیبی از دو واژه ” فناوری” و “امور مالی” است.

فینتک چیست؟

به طور کلی، اصطلاح “فناوری مالی” می تواند برای هر نوآوری در نحوه معامله کسب و کاری، از اختراع پول دیجیتال گرفته تا حساب­های دوطرفه، اعمال شود. با این وجود، از زمان انقلاب اینترنت و همچنین انقلاب تلفن­های هوشمند­، فناوری مالی به طرز چشمگیری رشد کرده است و فینتک که در اصل به فناوری رایانه ­ای در دفتر بانک ها یا شرکت های تجاری اطلاق می­شد­، در حال حاضر طیف وسیعی از مداخلات تکنولوژیکی در امور مالی شخصی و کسب و کاری را توصیف می‌کند.

شرکت‌های فینتک، تکنولوژی‌هایی مانند هوش مصنوعی، بلاک چین و علوم داده‌ را در بخش‌های مالی سنتی ادغام می‌کنند تا فرایندها ایمن‌تر، سریع‌تر و کارآمدتر انجام شوند. بنابراین فینتک یکی از بخش‌های در حال رشد تکنولوژی است که در هر حوزه مالی از پرداخت‌ها و وام‌ها گرفته تا امتیازات اعتباری و معاملات سهام دارای نوآوری می باشد.

مزایای متنوعی برای تکنولوژی فینتک می توان برشمرد. نوآوری‌های تکنولوژیکی به غیر از دسترسی به بانکداری در دسترس و سریع، بسیار متنوع هستند. فینتک از طریق راه اندازی بسترهای نرم افزاری جذب سرمایه، مستقیماً با مشتریان ارتباط برقرار می کند. این بستر به شرکت‌های کوچک، کارآفرینان و موسسات خیریه اجازه می‌دهد تا بدون جمع‌آوری پول از سرمایه گذاران، حمایت خود را دریافت کنند. تغییر اجتماعی، هدف اصلی دیگری است که بسیاری از شرکت های فینتک، به ویژه در کشورهای جهان سوم، با در نظر گرفتن نیازهای جمعیت شناختی و اجتماعی قصد دارند به آن برسند. اکنون مردم در کشورهای در حال توسعه، به سیستم های اعطای وام خرد و وام های دیجیتال دسترسی دارند و افراد بسیاری که در معرض آسیب بانک‌های سنتی بوده‌اند، اکنون قادر به استفاده از خدمات پرداخت هستند. فناوری مالی منجر به تحول همه جانبه در صنعت بیمه (فناوری بیمه) از جمله سیاست مدیریت آنلاین، محافظت از داده ها و ارائه بیمه های متناسب شده است. مشاوره خودکار نیز با ارائه توصیه ­های الگوریتم محور و مدیریت پرتفوی سفارشی سازی شده که لزوماً به نظارت انسانی احتیاج ندارد، بخش مدیریت دارایی را متحول کرده است.

برخی از فناوری‌هایی که در فینتک استفاده می شوند، به شرح ذیل می باشند:

   • هوش مصنوعی (AI) و یادگیری ماشین (ML)

هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی پتانسیل ایفای نقش بزرگ‌تری در صنعت مالی را به عنوان پیشرفت‌های ادامه دار، ارائه می‌کنند.

   • کلان داده و تجزیه و تحلیل داده ها

داده­های مشتریان و بازارها برای شرکت­های فینتک از ارزش بالایی برخوردار می­باشند. از طریق مجموعه کلان داده، می توان اطلاعات مربوط به ترجیحات مصرف کننده، عادت­های مصرفی و رفتار سرمایه گذاری را استخراج و برای توسعه تجزیه و تحلیل پیش بینانه استفاده کرد.

 • اتوماسیون فرآیند هوشمند (RPA)

اتوماسیون فرآیند هوشمند به فرآیند اختصاص دادن کارهای دستی و تکراری به روبات‌ها به منظور ساده کردن جریان کار در موسسات مالی اشاره دارد. گسترده‌ترین کاربردهای RPA در امور مالی عبارتند از:

   • جمع آوری آمار و داده ها
   • مدیریت تنظیم مقررات
   • ارتباط و بازاریابی از طریق ایمیل
   • مدیریت تراکنش ها
   • بلاکچین

تکنولوژی بلاکچین به دلیل داشتن قابلیت نگهداری ایمن سوابق تراکنش ­ها و دیگر داده‌های حساس در یک مقیاس بزرگ در صنعت مالی به کار گرفته می‌شود.

برخی از کاربردهای فینتک در صنعت عبارتند از:

   • بسترهای نرم افزاری جذب سرمایه
   • پرداخت با استفاده از موبایل
   • مشاوران خودکار سرمایه گذاری
   • فناوری بیمه
   • تکنولوژی نظارتی اتوماسیون مالی

برای مطالعه بیشتر به لینک های ذیل مراجعه فرمایید:

https://www.investopedia.com/terms/f/fintech.asp

https://builtin.com/fintech

https://www.fintechweekly.com/fintech-definition

https://www.finextra.com/blogposting/12890/what-is-fintech-and-where-does-it-live

https://corporatefinanceinstitute.com/resources/knowledge/finance/fintech-financial-technology/