کریس اسکینر، مفسر مالی می گوید: با همکاری استارت آپ های فینتک، بانک ها به دارندگان حساب اطمینان و سرعت مناسب را ارائه می دهند. دارندگان حساب می دانند که پولشان ایمن است و می توانند از آخرین فناوری مالی بهره مند شوند.

فناوری وام دهی (lendtech) چیست؟

وام دهندگان فینتک از آخرین فناوری های مالی برای ساده سازی روند وام های قدیمی و غیرشفاف استفاده می کنند. آن ها نه تنها زمان پردازش پرداخت را تسریع و سیاست های وام را تشریح می کنند، بلکه به وام دهندگان این امکان را می دهد که تجربه های شخصی را بر اساس نیازهای متقاضی وام و رهن ارائه دهند.

وام های فوری خدماتی است که توسط شرکت های ارائه دهنده خدمات وام در حوزه فینتک ارائه می شود. به محض درخواست وام فوری، مبلغ آن معمولاً در عرض چند دقیقه پرداخت می شود و همین امر باعث می شود فینتک ها گزینه های بهتری نسبت به بانک ها و موسسات مالی باشند که پردازش درخواست وام در آن ها چند روز طول می کشد.

معیارهای عمومی واجد شرایط بودن ارائه وام فوری توسط شرکت های فینتک شامل موارد زیر است:

 • سن: شرایط سنی اغلب شرکت‌هایی که وام‌های شخصی ارائه می‌دهند مابین ۲۳ تا ۵۵ سال می باشد.
 • درآمد مشخص: بیشتر وام دهندگان فینتک، وام گیرندگان را ملزم به برخوردار بودن سطح مشخصی از درآمد می کنند تا واجد شرایط وام های فوری باشند.
 • اشتغال: وام دهندگان هنگام تعیین صلاحیت برای دریافت وام فوری، به تجربه شغلی نیز توجه می کنند. اکثر شرکت ها برای واجد شرایط بودن وام فوری، به حداقل دو سال سابقه نیاز دارند.
 • اسناد مورد نیاز: برای وام فوری باید چندین سند مختلف از جمله فیش حقوقی یا صورتحساب درآمد سه ماه گذشته ، اظهارنامه بانکی سه ماه گذشته، عکس و غیره ارائه شود.
 • امتیاز اعتباری: یکی از مهمترین عواملی که در تعیین صلاحیت برای دریافت وام فوری مورد توجه قرار می­گیرد، امتیاز اعتباری فرد است. وام گیرندگان برای واجد شرایط بودن دریافت وام فوری، باید از حداقل امتیازی برخوردار باشند.
 • سابقه بازپرداخت: به غیر از امتیاز اعتبار، وام دهندگان هنگام تعیین صلاحیت برای وام فوری، تاریخ بازپرداخت را نیز بررسی می کنند. سابقه بازپرداخت خوب، واجد شرایط بودن دریافت وام را بسیار آسان خواهد کرد.

 

شرکت های ارائه دهنده خدمات وام در حوزه فینتک در سال های اخیر محبوبیت فوق العاده ای کسب کرده اند که دلیل مشخصی نیز دارد. اصطلاح فینتک در اصل مخفف فناوری مالی است و این شرکت ها تمام روند دریافت وام را به طور کامل تغییر داده اند. فینتک ها امکان گرفتن وام بدون استفاده از کاغذ را از شروع فرآیند درخواست تا پرداخت مبلغ وام فراهم کرده اند. به لطف ادغام پیشرفته ترین فن آوری ها و تعامل های عالی و همچنین ضوابط واجد شرایط بودن نه چندان سختگیرانه و فرآیندهای مستندات هموار، دسترسی به وام های فوری بسیار آسان شده است.

چندین ویژگی وجود دارد که فینتک ها به گزینه مطلوبی برای وام گیرندگان شخصی تبدیل شده اند. در ادامه چندین مورد از این ویژگی ها ذکر می شود:

   • تأیید فوری

تأیید یا رد درخواست های وام با سرعت زیادی مشخص می شود. گزارش اعتباری فرد مرور می شود و شرایط بر اساس عوامل خاصی بررسی شده تا تعیین کنند مشتری دارای اعتبار است. الگوریتم های ارزیابی ریسک توسط اکثر شرکت های فینتک برای ارزیابی مشخصات اعتبار استفاده می شود.

   • تأیید آنلاین

علاوه بر ارائه درخواست آنلاین، ارسال اسناد و اطلاعات موردنیاز هم به صورت آنلاین انجام می شود. تأییدیه اسناد به صورت دیجیتالی انجام و در نتیجه در وقت و هزینه وام گیرندگان صرفه جویی می شود.

   • انعطاف‌پذیری خدمات و مقدار وام

فینتک ها با توجه به مقادیر وام و ارائه خدمات انعطاف‌پذیر، وام گیرندگان بیشتری نسبت به بانک‌های سنتی و موسسات مالی جذب می‌کنند.

   • عدم نیاز به اشتغال در شرکت هایی خاص

اکثر بانک های بزرگ لیستی از شرکت های معتبر در پایگاه داده خود دارند و وام ها فقط به کارمندان این شرکت ها ارائه می شود و یکی از دلایل اصلی رد درخواست های وام این است که مشتری ها در شرکت هایی که در لیست بانک ها نیستند کار می کنند.