رگ تک به استفاده از فن‌آوری برای نظارت، گزارش دهی و تضمین سازگاری بیشتر در صنعت مالی (قانونمندسازی امور) اشاره دارد، در حالی که نیازهای پزشکی و تولید دارو، بخش نفت و گاز، حمل و نقل و غیره را نیز پوشش می‌دهد. علاوه بر راهکارهای سازگاری، رگ تک با هدف نظارت بر جرائم مالی، تمرکز بر کلاهبرداری، پولشویی و معاملات داخلی صورت‌ گرفته است.

رگ تک (RegTech) چیست؟

تاریخچه رگ تک به بحران مالی سال ۲۰۰۸ برمی گردد که منجر به افزایش مقررات دولتی شد. علاوه بر این، پیشرفت های فناوری در حوزه مالی باعث ایجاد راه حل های متعدد فینتکی شد که هدف آنها ارائه خدمات متفاوت به مشتریان بود.

استفاده از داده‌های مشتریان برای محصولات فینتک باعث نگرانی قانونگذاران در مورد حفظ حریم خصوصی داده شده‌ است. به طور خاص، به نظر می‌رسد که مقررات عمومی حفاظت از داده، نحوه جمع‌آوری داده‌های مشتریان را کنترل و مدیریت می‌کند. مقررات دیگر، مانند دستورالعمل خدمات پرداخت در دستورالعمل مالی، برای مدیریت بخش‌های پرداخت و سرمایه‌گذاری در این راستا مورد استفاده قرار گرفتند.

آلن میدی (مدیر عامل FundRecs) در گزارش Deloitte توضیح می دهد که همانند فین تک، پی تک و ترکیباتی که با پسوند تکنولوژی همراه هستند، رگ تک نیز نمونه دیگری از صنعتی است که به سرعت توسط نرم افزار تغییر می کند. تکنولوژی در سطوح مختلف و در فضای نظارتی بیش از ۲۰ سال مورد استفاده قرار گرفته ‌است، با این حال شکاف میان خدمات نرم‌افزاری و غیر نرم افزاری در تکنولوژی رگ تک به میزان قابل ‌توجهی گسترش ‌یافته است.

مزایای اصلی رگ تک:

علاوه بر افزایش فشار نظارتی و جریمه های هنگفت عدم رعایت قانون، عوامل دیگری نیز به رشد رگ تک کمک کرده است. از جمله مزایای کلیدی حاصل شده توسط دیجیتالی سازی فرآیند رگ تک عبارتند از:

   • افزایش چابکی و استفاده از تکنولوژی های ETL(استخراج، پالایش و بارگذاری) برای جداسازی و سازماندهی داده های در هم تنیده
   • افزایش سرعت برای پیکربندی و تولید گزارشات
   • استفاده از ابزارهای تحلیلی برای استخراج هوشمندانه کلان داده ها
   • اطمینان از انطباق مداوم با مقررات مختلف به دلیل نظارت خودکار در زمان واقعی و پیگیری تغییرات
   • کاهش هزینه های انطباق (هزینه های زیرساخت های فیزیکی بانک ها ممکن است بیش از ۴۰٪ از کل هزینه های IT آنها را تشکیل دهد)
   • کارآیی کشف تقلب، روش های احراز هویت مشتریان و کنترل ضد پولشویی
   • مدیریت ریسک بهبود یافته
   • گزارش گیری نظارتی موثر
   • نظارت و حسابرسی معاملات در زمان واقعی

برخی از فناوری های متنوع که در صنعت رگ تک استفاده می شوند، در زیر اشاره شده اند:

   • محاسبات ابری برای امنیت داده و صرفه جویی در هزینه

محصولات رگ تک معمولا مبتنی بر ابر هستند و از نرم‌افزار به عنوان مدل توزیع سرویس (SaaS) استفاده می‌کنند. این کار هزینه‌های ذخیره‌ سازی داده‌ها را کاهش داده و هیچ هزینه‌ای در زیرساخت IT، پشتیبان گیری از داده‌ها و بازیابی ایجاد نمی کند.

   • پردازش زبان طبیعی (NLP) برای نظارت و مدیریت تغییرات نظارتی

با استفاده از الگوریتم های پردازش زبان طبیعی، بررسی دستی و پرزحمت اسناد مالی و فرآیندهای مربوط به تغییرات نظارتی منسوخ شده اند. استفاده از NLP در رگ تک به افراد اجازه می‌دهد منابع نظارتی متعدد را مطالعه کرده و تجزیه و تحلیل کنند، هر گونه تغییر ایجاد شده توسط آن‌ها را شناسایی کرده و به موسسات مالی در مورد آن تغییرات یا اضافات اطلاع دهند.

   • یادگیری ماشین (ML)برای بهبود نظارت بر تراکنش

الگوریتم های یادگیری ماشین می‌توانند به نظارت بر تراکنش ها و نحوه مطلع شدن در مورد تراکنش ها و موارد مشکوک کمک کنند.

   • اتوماسیون فرآیندهای رباتیک (RPA) برای تسهیل فرآیندهای KYC و AML

فرآیند احراز هویت (KYC) و مقررات ضد پول شویی  (AML) منجر به فرآیندهای سخت و خسته ‌کننده مدیریت رابطه مشتری و کسب‌وکار می‌شود.

   • تجزیه و تحلیل کلان داده ها برای بهبود تصمیم گیری

راه حل های رگ تک مبتنی بر تجزیه و تحلیل داده ها، سازمان های مالی را به بینش عمیق تر، تجزیه و تحلیل ۱۵ تا ۲۰ برابر سریعتر از مجموعه داده های متعدد و گزارش گیری قدرتمند می رساند که منجر به تصمیم گیری آگاهانه کسب و کار، کشف سریعتر ریسک ها و مدیریت آنها با کارآیی بیشتر می شود.

برخی از فناوری ها اخیرا در صنعت رگ تک استفاده شده و همچنان در حال پیشروی در این زمینه هستند:

   • بلاکچین برای شفافیت بهتر معاملات

بلاکچین می تواند برای ردیابی اسناد به منظور ساده سازی معاملات و اطمینان از افزایش شفافیت مورد استفاده قرار گیرد که برای رعایت مقررات امری ضروری است. علاوه بر این، بلاکچین روش های KYC که فعالیتی مبتنی بر کاغذ و متمایز است را تسهیل می کند. اجرای یک راه حل بلامچین برای KYC امکان به اشتراک گذاری داده های مشتریان را در بخش های بانک و حتی سازمان های مختلف مالی فراهم می کند.

   • بیومتریک (زیست سنجی) برای مدیریت بهتر هویت

بیومتریک به بهبود مدیریت هویت با استفاده از اسکن صورت، اسکن اثر انگشت، اسکن عنبیه، تشخیص صدا و سایر روش های شناسایی کمک می کند. علاوه بر کمک به کاهش تقلب هویت، راه‌حل‌های بیومتریک می‌توانند با تجزیه و تحلیل‌های رفتاری برای جلوگیری از تراکنش های غیرقانونی و دیگر کلاهبرداری مالی بکار گرفته شوند که در نتیجه شرکت ها را از خسارات مالی و اعتباری هنگفتی نجات می دهد.