ارز دیجیتال (رمز ارز) نوعی روش پرداخت آنلاین برای مبادله کالاها و خدمات است. رمز ارزها نوعی ارز دیجیتال یا مجازی هستند که با رمزگذاری ایجاد می­شوند و همین عامل جعل و صرف هزینه مضاعف را تقریباً غیرممکن می­ کند…

رمز ارز (cryptocurrency) چیست؟

یکی از ویژگی های مشخص رمزارزها این است که توسط هیچ مرجع مرکزی صادر نمی­شوند و این امر باعث می شود که از نظر تئوری در برابر مداخلات یا دستکاری دولت مصون باشند. بیت کوین اولین رمز ارزی بود که توسط ساتوشی ناکاموتو در مقاله ­ای در سال ۲۰۰۸ با عنوان “بیت کوین: سیستم نقدی الکترونیکی همتا به همتا” مطرح و به طور اصولی به شرح آن پرداخته شد.

ارزهای دیجیتال را از طریق یک پلتفرم مبادله آنلاین می­توان بدست آورد. برخی افراد نیز از طریق یک فرآیند پیچیده به نام “استخراج” که نیازمند تجهیزات پیشرفته رایانه‌ای برای حل مسائل بسیار پیچیده ریاضی است، رمز ارز تولید می­کنند. برخی از شرکت­ ها ارزهای خاص خود را صادر کرده که به آنها توکن می­گویند و معاملات بر پایه این رمزهای دیجیتال را ­می­توان به طور خاص برای کالا یا خدماتی که شرکت ارائه می­دهد، انجام داد. برای دسترسی به کالا یا خدمات، باید ارز واقعی را با ارز دیجیتال مبادله کرد.

بلاکچین (blockchain) چیست؟

رمز ارزها با استفاده از تکنولوژی به نام بلاکچین کار می‌کنند. بلاکچین یک فناوری غیرمتمرکز است که در بسیاری از رایانه­ها گسترش یافته و تراکنش­ ها را مدیریت و ثبت می­ کند. بخشی از جذابیت این فناوری امنیت آن است. در بلاکچین نحوه تراکنش ­ها و زمان موردنظر در “بلوک­ ها” طی یک فرآیند کاملاً پیچیده و فنی ثبت می ­شود، نتیجه این فرآیند یک دفتر دیجیتال از تراکنش رمز ارزها است که دستکاری آن برای هکرها دشوار خواهد بود. به علاوه، تراکنش ها نیازمند یک فرآیند اعتبارسنجی دو مرحله ­ای هستند. علاوه بر وارد کردن نام کاربری و گذرواژه برای شروع یک تراکنش، کد تایید هویتی نیز از طریق متن به تلفن همراه ارسال می ­شود.


رمزارزها انتقال سرمایه‌ها به طور مستقیم بین دو طرف، بدون نیاز به یک طرف ثالث مورد اعتماد مانند یک بانک یا شرکت اعتباری را فراهم می­کنند. درعوض این انتقال با استفاده از کلیدهای عمومی، کلیدهای خصوصی و روش­های مختلف سیستمی ایمن می­ شوند.

برخی ویژگی‌های منحصر به فرد سبب ایجاد تمایز بین ارزهای دیجیتال و پول‌های معمولی شده است. برخلاف تراکنش های پولی سنتی، تراکنش های ارز دیجیتال قابل برگشت نیست. از طرفی ارزهای دیجیتال ناشناس هستند. آدرس کیف پول‌ها که همان نقش شماره کارت یا شماره حساب را در حساب‌های بانکی دارند، فاقد اطلاعات هویتی می باشند. ارزهای دیجیتال جهانی و فراتر از مرزها هستند. ارسال پول به نقاط مختلف دنیا ممکن است با سیستم‌های فعلی طول بکشد ولی با ارزهای دیجیتال این کار در عرض چند دقیقه انجام می شود. تمایز بعدی امنیت بالای ارزهای دیجیتال است. از طرفی سیستم رمزنگاری کلید عمومی و کلید خصوصی این امکان را به اشخاص می‌دهد که خودشان کنترل پول‌های دیجیتال را بر عهده بگیرند و شخص دیگری نتواند به آن‌ها دسترسی پیدا کند.

کیف پول (Wallet) چیست؟

در سیستم های رمزنگاری مدرن، “کیف پول” یا آدرس حساب کاربری دارای یک کلید عمومی است، در حالی که کلید خصوصی فقط برای مالک آشکار شده و برای امضای معاملات استفاده می­شود. انتقال وجوه با کمترین هزینه پردازش و جلوگیری از پرداخت کارمزدهای سنگین به بانک ها و موسسات مالی برای انتقال وجه از دیگر مزایای استفاده از ارز دیجیتال است. در نهایت ارزهای دیجیتال انحصاری بوده و افراد برای اینکه بتوانند از شبکه‌های ارزی مختلف مانند بیت کوین استفاده کنند، نیازی نیست از شخص یا گروه و سازمانی اجازه بگیرند. آن‌ها می‌توانند کل تاریخچه تراکنش‌ها را دانلود کرده و خودشان بدون نیاز به کسب اجازه اقدام به ارسال یا دریافت ارز دیجیتال کنند.

استفاده برای پرداخت سریع، اجتناب از هزینه‌های عادی تراکنش، مخفی ماندن هویت پرداخت کننده­ ها و سرمایه ­گذاری برای آینده از جمله دلایلی است که افراد از رمزارزها استفاده می­کنند. محبوبیت رمز ارزها روز به روز در حال افزایش است که برخی از دلایل آن عبارتند از:

      • سرمایه ­گذاری قابل توجه روی ارزهای رمزنگاری شده به علت شناسایی ارزهای دیجیتال به عنوان آینده تراکنش ­های مالی.
      • حذف بانک­ها از مدیریت عرضه پول که باعث جلوگیری از افزایش تورم و کاهش ارزش پول می­شود.
      • جذابیت تکنولوژی رمز ارزها مانند بلاکچین و داشتن سیستم پردازش و ثبت غیرمتمرکز که ایمن تر از سیستم های پرداخت سنتی است.

علاوه بر داشتن مزایای قابل توجه، فناوری جدید ارزهای دیجیتال معایبی نیز به همراه داشته است. ماهیت نیمه ناشناس تراکنش ارزهای دیجیتال، بستر را برای فعالیت های غیرقانونی مانند پولشویی و فرار مالیاتی مناسب می کند و این عامل باعث تمرکز بیشتر دولت ها برای محدودسازی این تکنولوژی جدید شده است.